Jaký styl jógy praktikovat, když…
Jóga je kouzelná v tom, že se v ní může najít opravdu každý. Jógu můžeme přizpůsobit našemu aktuálnímu stavu, náladě, emocím. Možná jste někdy slyšeli slovo tridóša. Jedná se o kvality, zastoupené v každém z nás, přičemž jedna převažuje: váta, pitta, kapha. Každá z nich se vyznačuje určitými projevy jedince, jeho vlastnostmi, povahovými rysy, náladou atd. Nemusíme být odborník přes ajurvédu, abychom pochopili, který tělesný typ jsme, nebo která energie u nás zrovna převládá.
Podle toho, jak na tom aktuálně jsme, je dobré vybrat si, jaký styl jógy budeme praktikovat. Někdy máme plnou hlavu myšlenek, nejsme schopní se soustředit na práci, či výkon. Jindy stíháme tisíc věcí najednou, jsme zapálení a je těžké se zklidnit. A pak jsou dny, kdy se nám nic nechce a máme problém zvednout se z postele.
Znám hodně lidí, kteří si myslí, že pro ně jóga není, protože jsou hyperaktivní a potřebují spíše dynamické aktivity. Setkala jsem se i s názory typu: „já jógu nepotřebuju, však se tam jen válí a dýchá…“
Jóga umí nabídnout řešení pro všechny. Pokud jste spíše aktivní typ člověka, můžete zkusit dynamické styly jógy, pokud naopak klidnější introvert, nabízí se meditace… ALE! Představte si například, že dostihový kůň, který trénuje sprint, bude místo regenerace znovu trénovat naplno. Nebo pokud je naopak jiný kůň líný, necháte ho, aby dál nerušeně odpočíval. Asi je z toho pochopitelné, že ani v jednom příkladě koni neprospějeme. Kůň, který jezdí dostihy, potřebuje regenerovat v klidu, a naopak líný kůň by měl být vyveden na pravidelné procházky. Asi chápete, kam tím mířím… Pokud u nás převažuje např. element ohně, který zase podpoříme ohněm, shoříme. Měli bychom tedy vyrovnávat. Celý náš život hledáme harmonii a můžeme začít jednoduchým pravidlem. A jak tedy praktikovat, když se cítím tak, či onak?
Pokud jsme roztěkaní a nedokážeme se soustředit, naše mysl je nestálá, ideální je zařadit do praxe stojné ásany, které uzemňují. Jsou to například bojovníci. Naše mysl se zklidní a budeme soustředěnější.
Když často jedeme na 120% a patříme mezi ty, co mají pocit, že musí všechno stihnout, je ideální do našeho dne zařadit meditaci, případně jin jógu. Zpomalme, zaměřme se na náš dech, vnímejme, co se děje uvnitř nás a zkusme chvíli „nic nedělat“. Bude to velká výzva a možná se to hned nepodaří a bude to chtít čas…
Ve dnech, kdy u nás převládá lenost, někdy až letargie, zkusme do praxe zařadit dynamičtější variantu jógy. Ne silovou, ale takovou, která plyne v rytmu dechu a rozhýbá nás. Může to být Pozdrav Slunci nebo plynulá vinjása mezi pozicemi a kratší výdrže v nich. Rozproudíme energii v těle, nastartujeme potřebné procesy pro to, abychom se rozhýbali nejen fyzicky, ale i mentálně.
Zkusme se řídit intuicí. Naše tělo je velmi chytré a když mu dopřejeme prostor se vyjádřit, samo si řekne, co zrovna potřebuje…