Tento pokrm vznikl ještě dříve, než jsem se začala zajímat o ajurvédskou kuchyni.
Na základě znalostí potravin a jejich nutričních hodnot, jsem si před lety uvařila hustou polévku a až později zjistila, že se jedná o recept, který je však Kičari hodně podobný.
Co je vlastně Kičari? Jedná se o ajurvédský pokrm, který je vhodný pro všechny dóši, očisťuje a zároveň vyživuje tělo. Moje varianta se liší přidanou zeleninou, absenci mung dal, naopak více vody a dalších drobností. Výsledkem je pokrm, který udělá dobře žaludku, střevům, ale i naší psychice. Ve studených dnech také příjemně prohřeje.
Ingredience jsem nikdy neodměřovala, vždy vařím od oka, ale pro nějakou představu o poměru uvedu množství.
Co budete potřebovat?
- středně velký hrnec
- ghí nebo jiný tuk
- 1 červenou cibuli
- 3 větší mrkve
- Semínka (já kombinuji dýňové, slunečnicové a lněné, cca lžíci od všech)
- 200 g červené čočky
- 1 velká červená paprika
- 3 rajčata
- 200 g rýže
- koření: 1 lžíce mletého kmínu, 1 lžíce kurkumy, 1/2 lžíce sušeného mletého koriandru, 1 lžička sušeného mletého zázvoru, 1 lžička černého pepře, 1 lžička soli
- 1,5l vody
Postup:
Na rozpuštěném ghí osmažíme na drobno nakrájenou cibulku, přidáme všechno koření (sůl si nechám na později), chvíli osmahneme koření s cibulkou. Postupně přidáváme na kolečka nakrájenou mrkev, všechna semínka, čočku, nakrájenou papriku a rajčata, rýži. Průběžně promícháváme, ať se nám ingredience nepřismahnou. Vše zalijeme horkou vodou a přidáme sůl. Necháme vařit na mírnějším ohni pod pokličkou cca 20 min (než rýže nabyde a změkne). Občas zamícháme. Na konci můžeme ještě dosolit.
Doba přípravy s vařením cca 40 minut.
My tomu doma říkáme “ajurvédská polívka” a s chutí ji sní i můj manžel. 🙂
Dobrou chuť!